Saturday, 05-Nov-22 12:32:03 UTC

A tanulmány második része erre a kérdésre válaszol, közgazdasági, elméleti oldalról közelítve a problémát. A vállalati felelősség ( a vállalatvezetés keze) két rivális elméleti keretét említik meg: a piac láthatatlan és a kormányzat nagyon is látható kezének doktrínáját. A láthatatlan kéz említésekor elsősorban Adam Smith-re szoktak hivatkozni, a közgazdaságtan alapjait letevő művéből talán leggyakrabban citált gondolat miatt: Ebédünket nem a mészáros, a sörfőző vagy a pék jóakaratától várjuk, hanem attól, hogy ezek a saját érdekeiket tartják szem előtt. Nem emberiességükhöz, hanem önszeretetükhöz fordulunk, és sohasem a magunk szükségéről, hanem a rájuk váró előnyökről beszélünk nekik. (Smith, 1959, 64. ) Végigolvasva a művet azonban úgy tűnik, Smith mosná kezeit, ha a mai állapotokat látná, ugyanis a mai piac alapjaiban tér el az ő általa felvázolt tökéletes piactól, melyen kellőképpen sokszámú és kis szereplő tökéletes informáltság mellett versenyzik egymással. Azt is látnunk kell, hogy mint morálfilozófus, éppoly fontosnak tartotta a gazdaságban a morális megfontolásokat, mint az önérdekünkön és józan eszünkön alapuló piaci cserét.

  1. Is erre az
  2. Győri Zsuzsanna. A társadalmi felelősségvállalás helyzete Magyarországon - PDF Free Download
  3. Társadalmi felelősségvállalás - Mazars - Magyarország
  4. Új szelek fújnak: most ebbe pumpálnak rengeteg pénzt a magyar cégek, nekik segítenek vele
  5. Menedéket kérők helyzete

Is erre az

1 évtizednyi fennállását ünnepli a Magyar Üzleti Felelősség Díja, a CSR Hungary Díj. Magyarország vezető vállalati felelősségvállalás fórumának díjára több mint 180 magyar és külföldi érdekeltségű, nagy és KKV cég pályázott 2007-től ezidáig. A ma már önkéntes védjegyhasználati programhoz kapcsolódó elismerésre 2017-ben is pályázhattak az üzleti szektor képviselői. 2017. november 17-én, Budapesten a Hotel Hungária City Centerben került sor a díjak ünnepélyes átadására.

(megjelent magyar, angol, észt, szlovén, török, bolgár és román nyelven)

  • Felelősséggel a társadalmi felelősségvállalásért
  • Bejelentette távozását A zöld íjász egyik főszereplője - SorozatWiki
  • Parkolás budapest szombat hu
  • Társadalmi felelősségvállalás magyarországon történt légi közlekedési
  • Társadalmi felelősségvállalás Magyarországon - Mazars - Magyarország

Bowen azt a kérdést is felteszi könyvében, milyen szintű társadalom iránti felelősség várható el észszerűen ezeknek a vállalatoknak a vezetőitől. A kérdés relevanciáját jól illusztrálja, hogy a Nobel-díjas közgazdász, Milton Friedman szerint racionális döntéshozatalkor minden új, az eredeti gazdaságitól eltérő megfontolás ront a gazdasági értelemben elérhető eredményen. Ő és követői egyenesen "öncélú etikának" tartották és a tulajdonosok pénzével történő visszaélésnek nevezték az etikai megfontolások megjelenését a gazdaságban. Az egyéni felelősség helyett a vállalati felelősség jelenik meg Kenneth E. Goodpaster és John B. Matthews, Jr. : Lehet-e a vállalatnak lelkiismerete? című, 1982-es cikkében. Ezt sokan tekintik az első legfontosabb elméleti tanulmánynak a CSR-ről, amelyből az is kiderül, hogy a CSR nem egy szocialista elhajlás, hanem a kapitalizmus újfajta felfogása. Az amerikai Archie B. Carroll professzor emberi tevékenységek, nevezetesen a gazdasági, jogi, etikai és emberbaráti felelősség piramisaként határozta meg 1999-ben a CSR-t. Ezzel Carroll az etikai és a filantróp felelősségre terjesztette ki a vállalatok társadalmi felelősségvállalását a hagyományos gazdasági és jogi kategóriákról.