Wednesday, 02-Nov-22 18:31:12 UTC

Türasz néven a görögök alapítottak a közelben i. e. 600 körül várost (ma: Bilhorod-Dnyisztrovszkij, Ukrajna), mely a kis-ázsiai Milétosz városának gyarmata volt, majd barbárok foglalták el. A középkortól a 20. századigSzerkesztés Besszarábiában a kora középkorban keleti szláv törzsek (ulicsok, tivercek), majd nomád török törzsek (besenyők, kunok) telepedtek le. A terület később a Kijevi Rusz, majd a 15. században Litván Nagyfejedelemség kezére került, [2][3][4][5][6] míg 1504-ben meg nem hódította az Oszmán Birodalom és Jediszan tartomány részévé tette 1792-ig, amikor is az Orosz Birodalom szerezte meg. Ebben az évben Alekszandr Vasziljevics Szuvorov orosz tábornok megalapította Tiraspolt. [7][8] A területen ezután főleg ukrán, orosz és német nemzetiségű embereket telepítettek le. A 20. század elejétől a második világháború kezdetéigSzerkesztés Az első világháborúban Oroszország jelentős méretű területeket vesztett el Európában, köztük Besszarábiát is, mely Romániához került, kivéve a Dnyeszteren túli területet, mely az Ukrán SZSZK része lett.

  1. A Dnyeszter Menti Köztársaság külügyminisztere bejelentette, hogy csatlakozni akarnak Oroszországhoz
  2. Miért fáj Putyin foga az aprócska szakadár moldovai területre?

A Dnyeszter Menti Köztársaság külügyminisztere bejelentette, hogy csatlakozni akarnak Oroszországhoz

A Dnyeszter Menti Köztársaságról bővebben itt írtunk. (Guardian)

Ukrajna egyúttal szigorította a határellenőrzést, amely komoly jövedelemkiesést okoz a helyi gazdaságnak, amelynek jelentős ágazata volt a csempészet. 2006. szeptember 17-én népszavazást tartottak a terület státuszáról, amelyen a lakosság arról szavazhatott, hogy az ország csatlakozik Oroszországhoz, "független állam" marad, vagy visszatér Moldovához. A népszavazáson, amelyet a nemzetközi szervezetek és az országok többsége nem ismert el, a résztvevők 97%-a az Oroszországhoz történő csatlakozásra szavazott. A dnyeszter-menti oroszok mindezt úgy képzelik el, hogy Transznisztria is a kalinyingrádi területhez hasonló exklávéja kell, hogy legyen az Oroszországi Föderációnak. Az állam 2008-ban és 2010-ben is kérte Koszovó függetlenségének kikiáltását követően az ENSZ-től és az Európai Uniótól államisága elismerését. [9][10] 2011. őszén a tárgyalásokat felújították Moldova és a Dnyeszter-mellék között, [11] bár előzőleg Szmirnov megfenyegette a moldávokat, hogy újabb háború törhet ki, [12] mert Moldova be akarja olvasztani az orosz kisebbséget.

Második világháborúSzerkesztés A Molotov–Ribbentrop-paktum értelmében Németország nem tartott igényt Besszarábiára, így e szerződés alapján 1940. június 28-án a szovjet csapatok megszállhatták a területet, melyet 1940. augusztus 2-án immár Moldáv SZSZK néven a Szovjetunióhoz csatoltak. A paktum felrúgása után a terület teljes zsidó lakosságát deportálták vagy kivégezték a németek. A Moldáv SZSZKSzerkesztés A korábbi Moldáv ASZSZK a győztes háború után földrajzilag már a teljes mai Moldova területére kiterjedt, így a korábbi szovjet politika is immár egész Besszarábia területén érvénybe lépett. A háború után az eloroszosítás nagyobb méreteket öltött, mint a cári időkben. 1956-tól kezdve a 14. orosz gárdahadsereg állomásozott Moldova területén. A Dnyeszteren túli területen erős csoportosítása és fegyverraktárai voltak. A Dnyeszter-mellék lett Moldávia legiparosodottabb területe. A nehézipari fejlesztések és a katonai jelenlét erősítése azt a célt szolgálta, hogy Moldovát mindvégig ellenőrzés alatt tartsa, így meggátolni a román-moldáv egyesülési kísérleteket.

Miért fáj Putyin foga az aprócska szakadár moldovai területre?

Az orosz külügyminiszter nemrégiben kerek perec úgy fogalmazott, hogy Moldova hagyja békén az általa el nem ismert Dnyeszter menti Köztársaságban állomásozó orosz csapatokat, máskülönben kemény katonai válaszcsapásra számíthat. Moldova keleti, oroszbarát szakadárok ellenőrizte térségében már több mint 30 éve, a Szovjetunió széthullása óta, állomásoznak orosz egységek. Szergej Lavrov egy televíziós interjúban fenyegette meg katonai válaszcsapással Moldovát, ha támadás éri az ott állomásozó orosz erőket, amit Moszkva Oroszország elleni támadásként fog értékelni. Nem sokkal korábban az orosz külügyek irányítója azzal vádolta meg a moldovai államfőt, hogy egyáltalán nem törekszik a Dnyeszter menti Köztársaság (Transznyisztria) helyzetének tárgyalásos rendezésére. Szergej Lavrov szerint Maia Sandu elnökasszony az USA és az Európai Unió kottájából játszik, aminek nyomán úgy tűnik, nincs napirenden a párbeszéd a térség problémájának rendezésére. Elmérgesedő konfliktus, 1990 óta tart Ezt megelőzően Transznyisztria szeparatista vezetője levelet írt a moldovai elnökasszonynak, azonban Moldova hivatalosan nem tárgyal a szakadár terület politikusaival, csak és kizárólag az újraegyesítési kormányhivatalon keresztül, amelyet a moldovai miniszterelnök-helyettes vezet.

  1. Deep purple papp lászló sportaréna ogramok
  2. MÉRY PIROS vércukor TESZTCSÍK 50 db - Gyógyexpressz webáruhá
  3. Index - Külföld - Moszkva: Ukrajna után felkészül Moldova!
  4. Kozvetlen vizparti balatoni nyaraló a pdf
  5. Újabb szakadár terület kacérkodik az Oroszországhoz való csatlakozással - Portfolio.hu
  6. Miért fáj Putyin foga az aprócska szakadár moldovai területre?
  1. Cyclocross váz eladó
  2. Ingyenes fényszóró beállítás
  3. Adok veszek budapest
  4. Delonghi kávéfőző hibák javítása
  5. Online egyenleg feltöltés telekom
  6. Dr bak krisztián fogorvos xviiie siècle
  7. Kokuszgolyo vaj nelkul 1
  8. Fifa 17 deluxe edition különbség
  9. Fiat panda 2004 cena
  10. Régi 20 ezres meddig érvényes