Sunday, 06-Nov-22 15:08:02 UTC

A közterületen lévő fa kivágásának engedélyezése iránt kérelmet kell benyújtani a Polgármesteri Hivatalba. A hatósági eljárás illetékmentes. A kérelem elérhető személyesen a Polgármesteri Hivatal 3/A számú irodájában, valamint az E-Önkormányzat Portálon () KAÜ bejelentkezést követően. (Önkormányzat kereső: Jászberény, Ügyindítás, űrlap választás, ügytípus: fakivágás. )A kérelem benyújtását követően minden esetben meggyőződünk a kérelem indokoltságáról, és ezt követően kerül sor a fakivágás engedélyezésére vagy megtiltására. A fakivágási engedély megadása esetén a határozatban a kivágott fa pótlásáról is rendelkezüennyiben élet-, egészség- vagy vagyonvédelemi okból azonnali fa- vagy cserjekivágás szükséges, a kivágást a munkálatok elvégzését követő 3 napon belül kell bejelenteni. A kivágott fa- és / vagy cserje pótlásáról – a határozatban foglaltak szerint – gondoskodni kell. Fakivágás, gallyazás – szükséghelyzet, vagy a fa kiszáradásának, és a Kezelő által végzett zöld gallyazás, nyesés kivételével – csak a vegetációs időszakon kívüli nyugalmi időszakban, lombtalan állapotban történhet.

Fakivágási engedély | Biatorbágy

fakivágási engedély 2009 relatif

Olyan rendeletre is van példa, miszerint, ha a tulajdonos engedély nélkül vágja ki a növényt, akkor kötelezhető a kivágott famennyiség háromszorosának visszaültetésére. Néhány önkormányzatnál van lehetőség arra, hogy a kivágott fa helyett ültetendő növényt ne kelljen elültetni, ezt a tulajdonos pénzbeli kompenzálással teheti meg, ami azonban meghaladhatja akár a százezres összeget is. Míg a legtöbb helyen még szabadon kivághatóak a fák, néhány vidéki településen, városközpontban, turisztikailag kiemelt vidéki városrészben, és budapesti kerületben is engedélyköteles a fakivágás. Minden önkormányzatnak különbözhet a kerti fákra vonatkozó rendelete, ezáltal pedig az ügyintézés mikéntje is, az alábbi egy példa a sok közül: Az engedélyeztetés menete: kérelem benyújtása, kérelem előzetes vizsgálata, értesítés eljárás megindításáról, szükség esetén hiánypótlási felhívás a kérelemben foglalt adatok (darabszám, törzsátmérő stb. ) helyszíni ellenőrzése döntés (határozat meghozatala), döntés kézbesítése, döntés jogerőre emelkedése, a fapótlás megtörténtének ellenőrzése.

Fakivágási engedély 2014 edition

Mindezek alapján a Kúria azt állapította meg, hogy a rendelet előírása alapján az engedély nélkül kivágott fák pótlási mértéke szankciós jellegűvé vált azáltal, hogy a pótlási kötelezettséget a fák törzskörméretét tekintve az előírt 150%-os mértékű pótláshoz viszonyítva szakmailag nem védhető módon háromszorosára növeli. Ennek következtében engedély nélküli fakivágás esetén a pénzbeli megváltás is részben bírság szankciót tartalmaz. A környezetvédelmi törvény különbséget tesz a kompenzáció, illetve jogellenes cselekmény esetén kiszabható környezetvédelmi bírság között. A nem közterületi ingatlanon engedéllyel vagy engedély nélkül végzett fakivágás esetén a pótlás mellett vagy helyett kompenzációs intézkedésként a károsult környezeti elem becsült költségével egyenértékű pénzbeli megváltás is előírható. A kompenzáció az engedély nélküli kivágás esetén sem tehető szankciós jellegűvé. A jogellenes cselekmény jogkövetkezménye a jogsértés súlyával arányban álló közigazgatási bírság kiszabása lehet.

fakivágási engedély 2013 relatif

Ügy kategóriák Fakivágás engedélyezése Arhciv: ullo.hu

fakivágási engedély 2012.html
  1. A faluban fát kivágni engedély nélkül tilos - Pilisborosjenő Önkormányzat és Hivatal
  2. Gesztenye torta sütés nélkül
  3. A kompenzáció az engedély nélküli kivágás esetén sem tehető szankciós jellegűvé - Jogászvilág

[15] A Kúria mindenekelőtt az Ör. tartalmának a preambulumában hivatkozott törvényi felhatalmazással (Kvt. § (2) bekezdése) való összhangját vizsgálta meg [16] A Kvt. § (2) bekezdése alapján a települési önkormányzat képviselő-testülete önkormányzati rendeletben más törvény hatálya alá nem tartozó egyes fás szárú növények védelme érdekében tulajdonjogot korlátozó előírásokat határozhat meg. E törvényi felhatalmazása alapján alkotta meg az önkormányzat az Ör. -t, melynek hatálya alá tartozik az 1. § (2) bekezdése szerint – a (2) bekezdésben foglalt kivétellel – a Budapest XI. kerület közigazgatási határán belül minden ingatlan és azok fás szárú növényállománya függetlenül attól, hogy tulajdonosa – üzemeltetője, bérlője, haszonélvezője, használója – természetes személy, jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet. A (2) bekezdés értelmében a rendelet hatálya nem terjed ki – többek között – a fás szárú növények védelméről szóló 346/2008. rendelettel szabályozott közterületi fakivágásra, valamint az élet-, egészség- vagy vagyonvédelmi okból történő kivágásra, illetve az eltérő szabályt megállapító külön törvény hatálya alá tartozó fás szárú növényekre.